IDE czy edytor tekstowy ?

IDE czy edytor tekstowy ?

Każdy początkujący developer poszukuje w sieci środowiska, czy też edytora tekstowego, którego bedzie używał w swoich pierwszych krokach. Często inspirujemy się oprogramowaniem, które zauważamy na różnego typu tutorialach w internecie.
Nie jest to oczywiście zły pomysł, ponieważ każdy kto decyduje się na udostępnianie filmu typu tutorial zakładam, że wie z czym pracuje.

Osobiście zaczynałem w notepad++, który na sam początek pisania wyłącznie czystego html/css wystarcza. Dobry edytor  oparty na projekcie Scintilla, rozpowszechniany na licencji GNU GPL. Dość intuicyjny posiadający kolorowanie składni. Po dwóch miesiącach chciałem spróbować czegoś innego, jednocześnie wiedząc, że nie jestem gotowy jeszcze na środowisko IDE. Tak wpadł mi w oko sublime text, którego z chęcią polecam. Posiada wiele ciekawych rozszerzeń dotyczacych miedzy innymi kolorowania składni czy emmet. Najciekawsze wtyczki opisuje autor na tej stronie:

http://krztuk.pl/najlepsze-rozszerzenia-sublime-text/

 

 

Przechodząc do kolejnych etapów programowania zauważamy, że edytor tekstowy często nie pozwala nam rozwinąć dostatecznie własnych osiągów. Jestem właśnie na takim etapie. W moje ręce wpadła mi niedawno Aptana Studio, z którego to jestem zadowolony bo to już nie edytor tekstowy tylko zintegrowane środowisko programistyczne – a to już ładniej brzmi 🙂  Przejrzysty interfejs, intuicyjne podpowiedzi nazw plików czy bezproblemowe dołączanie rożnych bibliotek ajaxa czy js. A wszystko to za 0 PLN .

 

Dowiedziałem się również, że jako student mam możliwość darmowego dostępu do php Storm. Czekam na wasze opinie na temat tego środowiska. A może polecacie coś innego ? Do zobaczenia w komentarzach.

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "IDE czy edytor tekstowy ?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
wpDiscuz